sobota 8. prosince 2012

Medovník


Po dlhom čase nastala chvíľka voľného času venovať sa príjmeným veciam ako je pečenie.



 Potrebujeme:

Cesto: 250 g hladkej múky, 100 g práškového cukru, 30 g masla, 1 vajíčko, 2 polievkové lyžice medu, 1 kávová lyžička jedlej sody.

Plnka: 250 g čerstvého masla, 1 plechovka Salka karamel

Zdobenie: 1 šálka kávy, 1 panák rumu, 200 g strúhaných orechov


A ide sa nato:

Vo vodnom kúpeli rozpustíme maslo, pridáme vajíčko, med, cukor a zahrievame. Následne pridáme múku s jedlou sodou a vymiešame do hustej hmoty. Preložíme na pomúčený vál a ešte rukami spracujeme. Z cesta vyvaľkáme 6 slabých placiek, z ktorých vykrojíme kruhy (podľa taniera). Pečieme na plechu dnom hore na 180 stupňov 4-5 minút.

Plechovku Salka rozmixujeme s maslom izbovej teploty do krému. Každú placku najprv polejeme kávou do ktorej sme pridali rum, následne natrieme krémom, posypeme troškou rozmixovaných orechov a takto vyrstvíme až do 5. placky. Šiestku placku rozdrtíme. Vrchnú časť medovníka a okraje potrieme veľkou vrstvou krému a posypeme 6.plackou, aby vytvorila obal. Na vrch nasypeme orechy, ktoré zostali. Zabalíme do potravinárskej fólie a necháme 24 hodín odležat v chlade.

A tu je výsledok:

 






čtvrtek 1. listopadu 2012

Hrudky


 Niekedy neuškodí urobiť si aj zdravšiu verziu sladkého.

Ingrediencie:
200 g ovesných vločiek
100 g pšeničnej celozrnnej múky
100 g trstinový cukor

150 g masla
2 vajíčka

 1/2 kávovej lyžičky prášku do pečiva
štipka soli

hrozienka, oriešky, sušené ovocie, semienka podľa chuti

Postup:
Vločky nasucho opečieme na panvici, pozor veľmi rýchlo sa pripália. Necháme vychladnúť. Múku preosejeme a zmiešame s cukrom a práškom do pečiva. Pridáme vločky, rozpustené maslo a vajíčka. Poriadne premiešame a pridáme hrozienka, oriešky, semienka. Lyžičkou naberáme cesto a robíme malé hrudky na papieri na pečenie, ktorý máme na plechu. Medzi jednotlivými hrudkami robíme medzery, zväčšia objem.

Tip: časť cesta môžeme zafarbiť kakaom.

Dobrú chuť!

úterý 5. června 2012

Cuketový koláč ala Kristinka

 Túto dobrôtku do dokonalosti vypilovala moja veľmi dobrá kamarátka Kristínka, pôvodný recept, je z časopisu Apetit, ale v o dosť chudobnejšej podobe. Ešte mi nedá nenapísať, že zatiaľ sa nenašiel gurmán, ktorému by "náš"koláč nechutil:) 
Ideálne je začať krokom ako my včera, namiešať dva drinky Cuba Libre a kulinárska zábava môže začať!

Čo budeme potrebovať:

lístkové cesto 1 balenie
zakysanú smotanu (ideálne s príchuťou bylinky cesnak)
2 malé a mladé cukety
cesnak 4-5 stráčikov
sýr - parmazán + madeland, alebo Krolewsi, nejaký aromatickejší
anglická mäskatá slaninka 
olivový olej, čierne korenie, soľ


 Ako postupovať:

Listové cesto rozvaľkáme do tvaru plechu (zapekacej misky), na cesto rovnomerne natrieme zakysanú smotanu, obložíme cuketou na plátky, ktorá predtým bola chvíľku marinovaná v olivovom oleji s cesnakom, soľou a čierným korením, cca 20 minút. Dáme piecť na 200 stupňov na 15 minút, medzitým si pripravíme slaninku, sýr a po vytiahnutí z trúby rovnomerne rozmiestnime na koláč cesnak, prikryjeme sýrom parmazánom a plátkami druhého sýry a na vrch poukladáme plátky slaniny, podľa chuti. Opäť vrátime do trúby a necháme zapiecť ďalších 10-15 minút, podľa stupňa chrumkavosti slaninky, ktorý chceme dosiahnuť. Koláč je najlepší teplý, ale samozrejme je výborný aj po vychladnutí.

Dobrú chuť!



pondělí 12. března 2012

Julia Child's Beef Bourguignon



Moja premiéra prípravy poriadneho hovädzieho mäska a lepšie som si vybrať nemohla.
Bon Apéttit!

Ingrediencie:

1600 g hovädzie zadné - nakrájane na kocky
250 g nemastnej slaninky vcelku, odkrojte kožu a nakrájajte na tenké plátky
1 veľká mrkva
1ks veľká cibuľa
2 lyžice hladkej múky
750 ml mladého červeného plného vína (Burgundské, Chianti)
500 ml hovädzí vývar (výnimočne môže byť aj bujón)
2 lyžice paradajkový pretlak
3 strúčiky prelisovaného cesnaku
4 stonky tymiánu
1 kus bobkový list
20 ks šalotky malej
250 g šampióny
petržlen na dozdobenie
Ešte budeme potrebovať soľ, čierne korenie, olivový olej a maslo.

Postup:

Slaninku nakrájame a orestujeme na lyžičke olivového oleja, vyberieme z panvičky a postupne po kúskoch opečieme na tej istej panvici zprudka mäso, ktoré je osušené. Postupne prekladáme opečené kúsky do nádoby, ktorá bude vhodná na pečenie v trúbe.
 
Opäť na rovnakej panvičke s horúcim tukom osmažíme cibuľu a mrkvu, stále miešame, aby sa nám zelenina nepripálila.

Takto pripravenú zeleninu a slaninu vložíme do hrnca s mäsom, osolíme a ochutíme čiernym korením. Poprášime 2 lyžicami hladkej múky a dôkladne zamiešame, aby sa múka spojila s obsahom.

Hrniec bez prikrývky vložime na 4 minúty do strednej časti trúby na 230 stupňov, potom vyberieme, premiešame a znova vložíme na 4 minúty do trúby. Múka by mala zhnednúť a "potiahnuť" ingrediencie povlakom.

Na rozohriaty sporák položíme hrniec a pridáme víno a hovädzí vývar, tak aby mäso bolo zaliate. Paradajkový pretlak vložíme ako posledný, spolu s cesnakom a zviazaným korením (sušené môžeme vložiť v čajovom sitku). Premišame, zakryjeme prikrývkou a pečieme na 150 stupňov, aby tekutina jemne bublala cca 2,5 až 3 hodiny, kým nie je mäsko mäkké. Odporúčam zmes každú hodinu premiešať.

Po upečení/uvarení vyberieme bylinky, dochutíme soľou a korením a servírujem so šalotkou a šampionámi opečenými na masle.


 
A prikladám ešte originál záznam Julie ako pripravuje svoj Beef Bourguignon:

Julia Child, Beef bourguignon



Čokoládova torta podľa Riccarda Lucque

Zákusok na ktorý chodila k pánovi Riccardovi aj samotná Gwyneth Paltrow. A osobne ju plne chápem, lepší čokoládový zákusok som ešte nejedla!

Potrebujeme: 

kvalitná horká čokoláda 290 g
maslo 130 g
žĺtky 50 g (3ks)
1 lyžica kakaa
biely 230 g (7ks)
kryštálový cukor 130 g

Postupujeme nasledovne:

Čokoládu zľahka zahrejeme a necháme rozpustiť vo vodnom kúpeli. Do teplej čokolády pridáme žĺtky, maslo, kakao a zmiešame všetko dohladka. Zmes musí byť úplne hladká bez hrudiek. V miske vyšľaháme bielky s cukrom do snehu, do bielkov pridáme cukor až vo chvíli, keď sú bielky tak z polovice napenené. Sneh vyšľaháme čo najviac do tuha. Čokoládovu hmotu pridáme do našľahaných bielkov až kým sa zmes nespojí (bude to nerovnomerné). Papierom vyloženú formu zalejeme, pečieme v trúbe na 160 stupňov cca 25 minút, potom dopečieme 10 minút na 180 stupňov, aby sa vytvorila kôrka, vovnútri bude torta mazľavá. Podávame posypané práškovým cukrom, ale aj bez toho je to sladké až až.



pátek 24. února 2012

Mrkvová polievka so zázvorom zdobená koriandrom

(recept by CHEZ LUCIE)

Doma nečakane vydržala mrkva v chladničke viac ako jeden deň a vďaka tomu mohla vzniknúť táto výborna polievka stvorená na dlhé zimné večery na povzbudenie a zahriatie.

Potrebujeme:
6 veľkých mrkví
2 lyžice olivového oleja
1 cibuľka
750ml vývaru (použila som kurací)
4cm kúsok zázvoru
1 limetka ( ja som mala len klasický citrón)
koriander (k dispozícii bol len už nasekaný, tak to nevyzerá úplne dobre, ale prevoňal a to bol môj účel) na ozdobu
soľ, čierne korenie

Postup:
Očistenú mrkvu nakrájame na väčšie kúsky a spolu s nadrobno nakrájanou cibuľou chvíľu restujeme na ohriatom oleji. Zaleje teplým vývarom, pridáme na hrubo nastrúhany zázvor a varíme 10 minút, než mrkva zmäkne. Nemala by byť rozvarená. Tyčovým mixérom rozmixujeme polievku dohladka. Dochutíme soľou a čiernym korením a štavou z citrónu. Na tanieri dozdobíme koriandrom a čerstvo mletým čiernym korením.
  

Chocolate penaut butter cheesecake (Nigella Lawson)


Som najväčší milovník cheesecakov pod slnkom, takže si nenechám újsť akýkoľvek zaujímavý recept tejto kategórie. Ako prvý v rade ponúkam tento rôznymi chuťami obdarený Čokoládovoarašidový cheesecake:)

Zloženie:

Základ:
     200g sušienky ( najradšej mám zn. Lotus karamelové alebo obyčajné máslové sušienky typu CLUB)
     50g solené arašidy
     100g tmavej čokolády (výbornu 52% predáva Lidl)
     50 g čerstvého másla izbovej teploty
 Náplň:
     500 g smotanový sýr (Philadelphia napríklad)
     3 vajíčka
     3 žĺtky
     200 g cukru kryštál
     125 ml kyslej smotany
     250 g hladké arašidové maslo
 Poleva:
     250 ml kyslej smotany
     100g mliečnej čokolády
     30 g hnedého cukru

Ako postupovať:

Rúru vyhrejeme na 170 stupňov. Ideálne v kuchynskom robote spoločne nadrtíme sušienky, arašidy, tmavú čokoládu a maslo. Až sa ingrediencie spoja natlačíme zmes do papierom vyloženej tortovej formy (23 cm). Odložíme do chladničky a pustíme sa do náplne. Do nádoby na šľahanie dáme smotanové sýry, vajíčka, žĺtky, cukor, kyslú smotanu a arašidové maslo a ušľaháme dohladka.
Náplň vylejeme na korpus a dáme piecť cca na hodinu, v 50. minúte začneme pripravovať polevu. Zohrejeme zakysanu smotanu a čokoládu, pridáme hnedý cukor, miešame až kým sa sa čokoláda a cukor nerozpustí a neurobí sa súvislá hmota. Koláč opatrne vyberieme a lyžičkami pridávame polevu a roztierame po povrchu, opatrne aby nám cheesecake nespľasol. Opäť vložíme do rúry ešte na 10 minút. Po upečení necháme vychladnúť, dáme na noc do chladničky. Pred podávaním ponechajte 10 minút pri izbovej teplote.

čtvrtek 23. února 2012

Cuketová polievka


 


Každý rok v sezóne cukiet vymýšľam a zháňam čo najviac receptov ako využiť túto výbornu zeleninu. Skúsila som skutočne nekonečné množstvo receptov a kráľovnou cukiet sa pre mňa stala táto polievka. Ďakujem bloggerke Chez Lucie , za tento výborný recept.

Čo potrebujeme mať doma:

40g másla
2 lyžice olivového oleja
1 veľká cibuľa
2 strúčiky cesnaku
1 sušená chilli paprička
1kg nelúpanych cukiet(ideálne čo najmenšie)
2 vetvičky petržlenovej ňate
3/4l kuracieho vývaru (nie bujónu)
soľ, čierne korenie
krutóny (kto má aké rád)

Ako nato:

Na masle s olivovým olejom necháme osmažiť nadrobno nakrájanú cibuľu, roztlačený cesnak (potom ho budeme vyberať spolu s chilli) a papričku. Pridáme na plátky cuketu a petržlenovú ňať a necháme desať minút dusiť. Prilejeme vývar a varíme, kým cuketa nie je mäkká, max 20 minút. Rozmixujeme zmes dohladka a dochutíme soľou a čiernym korením. Ozdobíme chlebovými krutónkami a kto má rád jemnejšiu chuť smotany, tak aj zakysanou smotanou ako ja.

Krém z tekvice Hokkaidó



Potrebné prísady:











Na cca 6 procií:
1kg dužiny z tekvice Hokkaidó
50g masla
1 stredne veľká cibuľa
2 strúčiky cesnaku
1l zeleninového vývaru
2 bobkové lístky
1/4 lyžičky muškátového orieška
15 ml citrónovej štavy
 200g smotany (stačí 12% tuku)
soľ, čierne korenie
Ozdoba:
1ks celozrnej bagetky
1 zakysaná smotana
opražené tekvicové semienka

Postup:
Na masle necháme osmahnúť cibuľku do leskla, s rozdrteným cesnakom (nožom stlačíme o pracovnú dosku). Olúpanú tekvicu, zbavíme semienok a pokrájame na menšie kúsky, z hrnca vyberieme opečený cesnak a pridáme nakrájanú tekvicu. Chvíľku je opekáme, a potom zalejeme teplým vývarom a citrónovou šťavou. Pridáme bobkový list, muškátový oriešok, osolíme, okoreníme. Prikryjeme prikrývkou a varíme kým dyňa nezmäkne, cca pol hodinu. Po uvarení vyberieme bobkový list a poriadne zmes rozmixujeme na krém, vlejeme smotanu a už len jemne prehrejeme a prípadne dochutíme.

Podávať môžete aj s opečenou slaninkou, ako je v originál recepte Dýňová polévka , ale ja slaninu nemusím, tak som použila len opečené tekvicové semienka, smotanu a opečenú celozrnnú bagetku.


Talianske lasagne ako sa varia v Ríme

Talianske lasagne ako sa varia v Ríme



Potrebné prísady:

lasagne, 2 plechovky sekaných paradajok - moje obľúbené sú Pelati,soľ, čierne korenie,olivový olej,1 cibuľa , zeler stačí kúsok,1 mrkva, mleté mäso 1 balenie cca 450 g (používam zásadne hovädzie bez prímesí!) ,bobkový list, sýr parmazán 2 ks (40g), mozarella 2 ks

Bešamel: máslo,2 lyžice múky(cca), mlieko(dávám od oka"), soľ, čierne korenie, muškátový oriešok




Postup prípravy: 

-na olivovom oleji speníme na kúsky nakrájanu cibuľu, nastráhanu na hrubo jednu mrkvu a zeler, počkáme nech zelenina zmäkne, pridáme mäso, opečieme a pridáme konzervy paradajok, bobkový list a troška osolíme a kto má rád čierne korenie tak pridá tiež, povaríme cca 15 - 20 min.

 - pripravíme si bešamel, do väčšej zapekacej misky na 4 vrstvy stačí cca 3/4 litru omáčok, na másle speníme múku, urobíme záprašku, akonáhle začne hnednúť jemne, stiahneme oheň a pridáme mlieko, rozdrtíme hrudky, osolíme, pridáme čierne korenie, trošku muškátového orieška. Chvíľku povaríme, radšej redší bešamel než hustý.

Začneme vrstviť, na dno nádoby dáme troška olivového oleja, troška paradajkovej omáčky, troška bešamelu a dáme vrstvu lasagní, opakujeme opäť, ale už s kúskami mozzarely a strúhaneho parmazánu, najviac sýra si nechávam na poslednú vrstvu omáčky, aby sa pekne zapiekol.

Pozor, lasagne musia byť potopené v omáčke v ktorej sa vlastne potom varia, čim viac omáčky tým lepšie.

Po naložení do zapekacej misy necháme cca 15 min uležať a potom dáme piecť do trúby na 180 - 220 stupňov asi pol hodiny až začne zlatavieť vrch. Záleží od trúby.

Po upečení hneď nekrájame, vytiekla by omáčka, stačí počkať cca 15 min (keď vonia celý byt, je ťažké odolávať :) )
Všetko dobré a nech chutia praje Mia



středa 22. února 2012

Prvý oficiálny príspevok





....tento blog vznikol z čisto praktických dôvodov, aby som priateľom a známym nemusla posielať skvostné a osvedčené recepty každému zvlásť a zároveň je to moja osobná kuchárska kniha:). Rada sem vložím všetky dobrôtky, ktoré stoja zato ochutnať a uvariť...rozhodne nečakajte klasiku, snažím sa spríjemniť si dni niečím netradičným a zaujímavým..tak hor sa do práce a Dobrú chuť!





"Gurmán,který myslí na kalorie,je jako prostitutka,která se dívá na hodinky." :-)
James Beard